Jak pielęgnować atopową skórę

Jak pielęgnować atopową skórę

Skóra atopowa to konsekwencja atopowego zapalenia skóry czyli choroby na którą cierpi w Polsce co dwunaste niemowlę. Jest to choroba dziedziczna i przewlekła. Na szczęście łagodzenie jej objawów jest stosunkowo prostym zabiegiem. Musimy tylko pamiętać o kilku żelaznych zasadach.

Przyczyny AZS

Jako główne przyczyny atopowego zapalenia skóry wymienia się czynniki genetyczne, złe warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia środowiska oraz nieprawidłowy rozwój układu immunologicznego i naskórka. Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się już w pierwszym roku życia. Atopowa skóra jest niezwykle sucha, a na jej powierzchni pojawiają się czerwone plamy, które szybko rosną. Skóra staję się niezwykle wrażliwa i nawet najprostsze czynności mogą ją podrażniać i uszkadzać. Przy stanach przewlekłych lub braku leczenia naskórek w miejscu zaczerwienionym zaczyna grubieć aby następnie złuszczać się. Najczęściej zmiany występują w okolicach czoła, nosa, zgięć łokcia i kolan oraz na owłosionej części głowy.

Zwalczanie objawów choroby

Walka z atopową skórą jest stosunkowo prosta, natomiast wymaga wiele staranności i cierpliwości. Przede wszystkim powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza dermatologa, która na bazie wykluczania kolejnych alergenów i badania krwi upewni nas, że problemem jest atopowe zapalenie skóry, a nie inne schorzenie skórne. Kolejnym krokiem jest natychmiastowa eliminacja czynników które uczulają dziecko. W dalszej kolejności musimy zadbać o właściwą pielęgnacje skóry niemowlaka.

Ponieważ skóra dziecka cały czas się rozwija i nie jest jeszcze tak wykształcona jak skóra osoby dorosłej to jest też dużo bardziej wrażliwa i skora do podrażnień. Dlatego przy zdiagnozowaniu atopowej skóry musimy zastosować możliwie najłagodniejsze kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Dobrym rozwiązaniem są tu emolienty. To produkty, które są pozbawione wszelkich nienaturalnych składników takich jak utrwalacze, barwniki czy konserwanty. Bezzapachowe kosmetyki bardzo skutecznie nawilżają, rozciągają i ujędrniają suchą skórę, tworząc swoisty parawan ochronny, który zapobiega wnikaniu w głębsze warstwy skóry szkodliwych substancji oraz parowaniu wody z powierzchni skóry (źródło: link). Efektem skóra jest dłużej nawilżona i mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne czy podrażnienia. Kąpiel z użyciem emolientów należy dokładnie zaplanować. Winna ona trwać około dziesięciu minut w temperaturze wody zbliżonej do naturalnej temperatury ciała człowieka. Bezpośrednio po umyciu dziecka delikatnie osuszamy jego ciało ręcznikiem bawełnianym, powstrzymując się od tarć i wycierania. Następnie całe ciało smarujemy balsamem nawilżającym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz